جریان شناسیجریان شناسی سیاسی

جوابیه‌ای از یک هوادار القاعده به مستند الجزیره؛ القاعده ضدشیعه نیست!

سعید حسینی

[پس از انتشار مستند شبکه الجزیره که در آن از ارتباط حکومت بحرین با بعضی اعضای القاعده درجهت مقابله با معارضان شیعه حکومت بحرین سخن به میان آمده بود(اینجا) جوابیه ای از طرف یکی از حامیان این گروه به سایت شعوبا ارسال شد و شعوبا نیز بنابر وظیفه اخلاقی خود این جوابیه را منتشر میکند. بدیهی است انتشار این جوابیه به معنای تایید یا رد محتوای آن نیست.]

شبکه «الجزیره» مستندی را تحت عنوان «اللاعبون بالنار» پخش کرد که اخیرا توسط سایت شعوبا ترجمه و منتشر شد و در آن سعی شده حکومت بحرین را به «استفاده و به کارگیری گروه های سلفی جهادی و علی الخصوص مرتبطین با القاعده» برای «ایجاد فرقه گرایی و همچنین سرکوب شیعیان» متهم کند و الجزیره ادعا می کند به اسراری دست یافته است که قبل از آن از دید عموم مخفی مانده است

اما تناقضات و آشفتگی سناریوهای الجزیره در این مستند به قدری زیاد و غیرمعمول است که به سختی می‌توان پذیرفت این گزارشات کاملا «بی طرفانه» تهیه شده است. طراحان این مستند با سواستفاده از عدم آگاهی صحیح عموم مردم در شناخت سازمان القاعده و نداشتن تحلیل درست از رابطه میان القاعده و کشور های خلیج، سناریویی را ساخته اند که دور از واقع و در عین حال باورپذیر باشد.

دکتر ایمن ظواهری -رهبر فعلی القاعده- در سلسله گفتاری تحت عنوان «معامله قرن یا کارزار های قرن» صحبت های درخور تاملی در رابطه با این مستند بیان می کنند که کلیت آن را در دو بخش «تناقضات و آشفتگی های موجود در مستند» و «معرفی و شناخت ایدولوژی سازمان القاعده» ارائه میدهیم.

بخش اول: تناقضات و آشفتگی های موجود در مستند:

 1. ارتباط «محمد صالح» با القاعده

مستند ادعا می کند این فرد نه تنها از نیروهای القاعده است بلکه او را از «فرماندهان القاعده در بحرین» معرفی می‌کند. دکتر ایمن الظواهری در این رابطه می گوید:

«اما در مورد ادعای اول جواب ما واضح است که «محمد صالح» هیچ ارتباطی با القاعده ندارد و اگر آنچه در رابطه با همکاری اش با دستگاه امنیتی بحرین اذعان داشته راست باشد و در آن اجباری بر او تحمیل نشده باشد به طور کامل با راه و روش فکری القاعده تناقض دارد.»

دکتر ظواهری در ادامه برای اثبات ساختگی بودن این سناریو می گوید:

«و آیا آمریکا در برابر حضور نیروها و فرماندهان القاعده در بحرین ساکت می‌ماند؟ بدون اینکه آنها را بازداشت و به گوانتانامو منتقل کند؟ کمااینکه بسیاری از نیرو های بازداشتی القاعده در گوانتانامو بحرینی هستند؟!»

دکتر ظواهری با اشاره به نحوه بازجویی ادعا شده از این شخص توسط دستگاه های امنیتی عربستان می گوید:
«و آیا این طرز بازجویی از سران و اعضای القاعده است؟! که او به هرچه بخواهد اقرار می کند و برای هر آنچه مایل باشد سکوت اختیار می کند…بدون هیچ فشار و شکنجه ای؟ برخلاف بسیاری از رهبران دستگیر شده القاعده که شکنجه ها و رفتارهای وحشیانه ای حتی در ساعات اولیه بازداشت در حق آنها صورت گرفت… و حتی بدون اینکه او (محمد صالح) را به گوانتانامو انتقال دهند در حالی او کسی است که به جرم ارتباط با فرماندهان القاعده در عربستان بازداشت شده است»

دکتر ظواهری در ادامه تناقضات دیگری از این سناریو را بیان می کنند:
«وقتی الجزیره او (محمد صالح) را یکی از فرماندهان القاعده در بحرین معرفی می کند نشانگر این است که فرماندهان دیگری نیز از القاعده در بحرین وجود دارند و اما چرا «محمد صالح» برای انجام چنین کار مهمی با آنها یا القاعده مرکزی مشورت نکرده است؟… و مهمتر از آن چرا باید برای تهیه سلاح به عربستان برود در حالی که سلاح و مهمات را همه جا می توان تهیه کرد و یا خود دستگاه امنیتی بحرین آن را در اختیارشان قرار می داد»

2. القاعده و سناریوی از بین بردن شیعیان

مستند ادعا می کند «محمد صالح» موافقت نموده برای از بین بردن شیعیان به نفع اهل سنت بحرین و پس از اطلاع از موافقت «پادشاه بحرین» با دستگاه امنیتی این کشور همکاری کند.

دکتر ظواهری می گوید:
«چه کسی به او (محمد صالح) صلاحیت قبول این همکاری را داده است؟ چگونه ممکن است کسی از فرماندهان القاعده باشد و از راه و روش القاعده پیروی کند حال اینکه موافقت پادشاه بحرین برای او مهم باشد در حالی که القاعده، پادشاه بحرین را مرتد و خائن دست نشانده می داند…براستی که این سناریو پر از تناقض است»

دکتر ظواهری در ادامه اهداف القاعده در کشور‌های خلیج را بیان می کند :
«سازمان القاعده در کشورهای تحت سیطره و نفوذ آل سعود هیچگاه با شیعیان نمی‌جنگد و بلکه اوامر شیخ اسامه بن لادن را در خصوص ضربه زدن به منافع آمریکا و غرب و جلوگیری از سرقت نفت عملی می کند… و چگونه سازمان القاعده دستورات شیخ اسامه بن لادن را نادیده میگیرد و افرادی از شیعیان را جهت منافع دولت هایی به قتل می رساند در حالی که آن دولت ها را مرتد و دست نشانده خائن می داند؟»

3. ارتباط «ابو حفص بلوچی» با القاعده و جندالله

دکتر ظواهری می گوید:
«در این سناریو الجزیره میخواهد سازمان القاعده را از یک راه خیالی و سلسله وار به دستگاه امنیتی بحرین نسبت دهد و بگوید القاعده با جند الله در ارتباط است. سپس جندالله با ابو حفص بلوچی در ارتباط است و در آخر ابوحفص بلوچی با دستگاه امنیتی بحرین مرتبط است!!
حال اینکه جماعت جندالله اصلا ارتباطی با القاعده ندارد همانگونه که سخنگوی این جماعت در مصاحبه ای که انجام داد گفته است: «جماعت جندالله هیچ ارتباطی با القاعده یا طالبان ندارد.»

انتقادات ایمن الظواهری رهبر القاعده به ادعای فیلم مستند الجزیره مبنی بر همکاری القاعده و حکومت بحرین در سرکوب معارضان شیعه حکومت بحرین 

بخش دوم: معرفی و شناخت ایدئولوژی القاعده

استفاده ابزاری از گروه های سلفی جهادی برای ایجاد تفرقه میان مذاهب اسلامی توسط کشورهای عربی خلیج شاید یک ادعای پرت نباشد اما گروه های سلفی جهادی از نظر میزان درک سیاسی و برخورداری از فهم دشمن شناسی با هم یکسان نیستند و به طور کلی به دو جریان «نجدیت با محوریت داعش» و «اخوانی با محوریت القاعده» تقسیم می شوند.

داعش که برآمده از افکار و اعتقادات علما جنبش نجد و محمد بن عبدالوهاب است مواضع تندتری در مقابل مذاهب دیگر اسلامی از جمله شیعیان و صوفیان و… دارد. اما القاعده که برآمده از افکار سید قطب و عبدالله عزام و دیگر شخصیت های اخوانی است از ابتدای تاسیس خود از هرگونه جنگ با مذاهب اسلامی خودداری کرده است.

دکتر ظواهری در این رابطه می گوید:

«همانطور که در یکی از دستور عمل های سازمانی خود بیان کردیم و اینطور نوشته بودیم که: همانطور که مشخص است نبرد ما به دو صورت «نظامی» و «تبلیغاتی» انجام می شود. نبرد نظامی ما به طور ویژه ایالات متحده آمریکا، اسرائیل و متحدان محلی‌شان را مورد هدف قرار می‌دهد.

دستورالعمل نظامی القاعده:
1. اولویت قرار دادن ضربه زدن به آمریکا و تضعیف آن از نظر نظامی، اقتصادی و نیرو و نابودی تدریجی آن

2. عدم جنگ با فرقه های اسلامی از جمله شیعیان و صوفیان و دیگر فرقه ها مادامی که با اهل سنت وارد جنگ نشوند (و با دشمن هم‌پیمان نشوند)
و اگر با آنها وارد جنگ شدید از بمبگذاری در اماکن و اجتماعات آنها خودداری کنید »

این توجیهات و دستور العمل که توسط سازمان مرکزی القاعده نوشته شده و طبق سخن دکتر ظواهری برای تمام فروع القاعده ارسال شده است. اگرچه داعش در آن زمان به عنوان شاخه ای از القاعده از آن سرپیچی کرد اما این مسئله بیانگر این است که القاعده به هیچ وجه وارد بازی آمریکایی ها و متحدانش برای ایجاد تفرقه و دور کردن ذهن ها از رویارویی با اشغالگران غربی و متحدانش نمی شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫۶ دیدگاه ها

  1. آقای «رضا» شما جان خودت رو فدای برادران تروریست القاعده کن. ما شیعیان القاعده رو یه گروه تروریستی و آدمکش میدونیم.

   1. جناب صاحبی!
    سلام
    اول اینکه “تروریست” واژه ایه که معادل “ارهاب” در عربیه. یعنی ترساندن! چیزی که در قرآن هم مومنین به آن امر شده اند: و اعدوا لهم ما استطعتم من قوه… ترهبون به عدوالله و عدوکم! لذا تروریست چیزیه که امثال آمریکا تبدیلش کردن به فحش! و گرنه چیز بدی نیست!
    دوم اینکه اگر نمیدونی برو و از اهلش بپرس! همین القاعده ایها، تا پیش از اینکه ابومصعب زرقاوی شیعیان رو تکفیر کنه، همدوش شیعیان گروه شبکه خزعلی علیه آمریکا میجنگیدن و حتی توی نجف، توی وادی السلام کمین زدن به آمریکاییها.
    سوم اینکه بن لادن شاید شیعیان رو مومن کامل نمیدونست (همونطور که ما اهل سنت رو نمیدونیم) اما هیچوقت تکفیر فقهیشون نکرد.بعد از شهادتش هم ایمن الظواهری، شیعیان رو تکفیر نکرد. از اینها گذشته بن لادن خانواده ش رو به ایران فرستاد چون میدونست در ایران در امان خواهند بود.
    لطفا شما از طرف خودت نظر بده نه “ما شیعیان”. مرسی… اَه!

    1. آقای رضا! اولا خیلی مسخره هست که واژه ی تروریست اصطلاحی که به معنی گروه های تبهکار و جنایتکار و قاتل هست رو با معنای لفظی ارهاب میخوای بررسی کنی! گروه القاعده از نظر جمهوری اسلامی و با تاییدات رهبری و مسولان عالی رتبه نظام و تاییدات مراجع و علما یه گروه تروریستی شناخته شده و هر نوع دفاع و حمایتش طبق قوانین رسمی کشور جرم هست و زندان و مجازات داره. پس موضع رسمی نظام در مورد چنین گروه تبهکاری مشخصه. ثانیا همین ایمن الظواهری در یکی از مصاحبه هاش میگه شیعیان قائل به تحریف قرآن و چه و چه هستند و اگه اتمام حجت بشه براشون و قبول نکنن مرتد هستن! علیه ایران و نظام هم به شدت و تند حرف زده!
     سوما در موارد فراوانی در میدان جنگ القاعده از شیعیان و از مستشاران نظامی ایران کشته و جنایت کرده.
     چهارما این که اشتراک منافع در مواردی باعث شده منافع موقت ما و نه فقط القاعده ایجاب کنه در یک جبهه بجنگیم. این مساله در مورد روسیه و حتی خود آمریکا هم رخ داده! زمانی که آمریکا علیه طالبان در افغانستان اقداماتی انجام میداد ما هم علیه طالبان اقداماتی انجام دادیم و در همون زمان (که زمان حمله آمریکا به افغانستان بود) رهبری صراحتا گفتند طالبان مزدور موسمی استکبار هست! در سوریه هم با روسیه در یک جبهه بودیم! آیا این یعنی ما روسیه رو دوست داریم و جانمون رو فداش کنیم؟! یا این که روسیه همان شوروی متخلف سابق هست که صرفا اشتراک منافع ما رو کنار هم قرار داده؟!
     پنجما: شما با ادعای پناه دادن به خانواده بن لادن از سوی جمهوری اسلامی رسما ادعای استکبا رو دارید تایید میکنید و علیه مواضع رسمی نظام که این ادعا رو بارها تکذیب کردن سخن میگید! سرویس های جاسوسی غرب همواره برای فراهم کردن زمینه تحریم و فشار علیه ایران چنین ادعاهای سخیفی رو منطرح کرده و میکنن.
     کمی تعصب بر گروه های تبهکار رو کنار بگذارید و به فکر تقویت تشیع عقلانی باشید.
     یا علی

     1. جناب صاحبی عزیز!
      یک) تروریست در ادبیات فارسی معادلی ندارد اما معادل آن در عربی میشود ارهابی! ترجمه انگلیسی آن هم درست به معنی “وحشت ایجاد کردن” است که عیناً معادل قرآنی آن میشود “ترهبون به عدوالله و عدوکم”! اینکه شما حرف رسانه های استعمار نظیر سی ان ان و فاکس نیوز و … در تقبیح تروریست را تکرار می کند جای تعجب دارد!
      دو) اما اینکه فرمودید:”گروه القاعده از نظر جمهوری اسلامی و با تاییدات رهبری و مسولان عالی رتبه نظام و تاییدات مراجع و علما یه گروه تروریستی شناخته شده و هر نوع دفاع و حمایتش طبق قوانین رسمی کشور جرم هست و زندان و مجازات داره”. آیا اساساً در شرع چیزی به اسم تروریسم داریم؟ آیا اینکه حمایت از القاعده جرم است (که به استناد قانون اساسی عرفی ما تا جایی که به میدان عمل ضد کشور نرسیده جرم نیست) به این معناست که حمایت از القاعده از نظر شرعی نامشروع است؟آیا موضع نظام در خصوص هر مسئله بیانگر مشروعیت شرعی آن موضوع است؟ مثلا اگر فلان توافق بین المللی راه نفوذ کافران را بر کشور فراهم کند،آیا مشروع است یا با قاعده نفی سبیل در تنافی است و پذیرش آن توافق حرام است؟
      سه) در خصوص تحریف قرآن! امروزه عموم شیعیان دوازده امامی این مسئله را قبول ندارند اما چه در گذشته و چه امروز گروه اخباریان شیعه قائل به تحریف قرآن بوده اند. این مسئله ای نیست که قابل انکار باشد. استناد امثال ایمن الظواهری هم به کتابهایی است که غالباً از اخباریه شیعه در این خصوص نوشته شده است.
      چهار) اینکه بین ایران و القاعده فرضاً جنگی هم در بگیرد، نه دلالت بر کفر القاعده دارد و نه حتی دلالت بر گمراهی القاعده! چه بسا دو طائفه از مومنین با هم بجنگند، همانطور که قرآن فرمود: “و ان طائفتان من المومنین اقتتلوا…”!
      پنج) اگر سیر تاریخی تحولات جهان اسلام را بررسی کنیم، متوجه خواهیم شد که قطعاً نقاط اشتراک ما با القاعده چه از حیث منافع و حتی چه از حیث عقیدتی دهها برابر منافع مشترک ما با روسیه یا رژیم بعث سوریه است. علاوه بر این، اخلاص اعضای القاعده و روحیه شهادت طلبی آنها چیزی نیست که قابل انکار باشد. همسنگری ما در جنگ بوسنی و جنگ قره باغ (دهه ۹۰ میلادی) با اعضای القاعده بخاطر مناقع مشترک نیست، بخاطر عقیده مشترک است و گرنه القاعده که اساساً منفعتی در بوسنی یا آذربایجان نداشته.
      ششم) نقل قولهای موثقی هست که اسامه بن لادن در دوران حضور در سودان، عکس حضرت امام خمینی(ره) را بر دیوار اتاقش آویخته بود.
      هفتم) پناه دادن به خانواده بن لادن هم چیز بدی نیست و لو اینکه آمریکا هم این مسئله را واضح کند! نکند بخاطر خوشایند آمریکا باید برادران دینی مان را بفروشیم؟ چطور است که ما با حماس اخوانی برادریم و بخاطر حمایت از آن تحریم میشویم اما به القاعده که میرسد باید مخفی کنیم؟
      هشتم) امام خمینی(ره) جبهه نبرد را مشخص کرده اند. ما و مستضعفان جهان از القاعده و طالبان سنّی گرفته تا حزب الله و انصارالله شیعه و حتی آمریکای لاتین مسیحی یا طبیعت گرا، همه در یک جبهه هستیم. آمریکا و اسرائیل و شیعه انگلیسی و سنّی آمریکایی و متحجرین مقدس مآب و … نیز در صف مقابل ما. پیام امام در مورد قطعنامه و همچنین پیام امام در مورد حج خونین را مطالعه بفرمایید.
      و ابلغکم رسالات ربی و أنا لکم ناصح امین

 1. این مطلب چیزی جز تطهیر یک گروه تروریستی مثل القاعده هست؟! الان خب هر گروهی میگه ما دشمن فلان جماعت و بهمان جماعت نیستیم تا وجهه خودش رو خوب نشون بده! خب مثلا یاسر الحبیب هم میگه ما هرگز دشمن اهل سنت نیستیم و اون ها رو برادران خودمون میدونیم (صراحتا چندین بار گفته اهل سنت برادر ما هستن) خب پس بگیم یاسر الحبیب هم خوبه و روشش درسته؟! لطفا گروه های تروریستی چون القاعده رو تطهیر نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا