جریان شناسیجریان شناسی سیاسیجریان شناسی فکری و مذهبیجزواتعربستانکشور شناخت

جزوه: جریان جهیمان العتیبی، اخوان سعودی و سلفیه جهادی

 حادثه به شدت شگفت انگیز بود. در اول محرم 1400 هجری، عده ای وارد مسجدالحرام شده و آن را اشغال می کنند. اشغالی که دو هفته به طول انجامید. آنها اعلام می کنند که مهدی ظهور کرده و با او بیعت می کنند. به آل سعود می تازند و خواستار بازگشت آنان به مبانی محمد بن عبدالوهاب می شوند. سردسته این گروه فردی است به نام «جهیمان العتیبی» که با فردی به نام «محمد بن عبدالله القحطانی» به عنوان مهدی موعود بیعت می کند. نیروهای آل سعود پس از دوهفته در حملاتی خونین و البته با کمک نیروهای فرانسوی موفق به سرکوب این جریان شده و آنها را از مسجدالحرام بیرون می کنند. محمد بن عبدالله القحطانی در این درگیری ها کشته می شود. جهیمان و 62 نفر از یارانش نیز به چوبه دار سپرده می شوند.
جهیمان از تبار «اخوان» سعودی است. قبائل بدوی حجاز که ابتدا همپیمان آل سعود بودند و سپس به دلایلی به مخالفان آن بدل شدند.  جهیمان را همچنین می توان یک سلفی جهادی نامید. هرچند در آن دوران هنوز سلفی های جهادی شکل منسجمی به خود نگرفته بودند.
اینکه جهیمان کیست و چه نیتی از این کار داشته؟ انگیزه این عمل تهورآمیز چه بوده؟  مبانی فکری او و همفکرانش چه بوده؟ چه نسبتی میان «اخوان» و «آل سعود» برقرار است و چرا جهیمانی اخوانی علیه آل سعود می شورد؟ نسبت میان تفکرات جهیمان با جریاناتی که بعدها با عنوان «سلفی جهادی» شناخته شدند، چیست؟ و … سوالات مهمی است که یاسر قزوینی حائری در مقاله اش به آن پرداخته است.
این جزوه را می توانید از اینجا دانلود کنید.
منبع: مجله الکترونیکی اخوت
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا